Bibioteka w Gimnazjum im. Jana Pawła II we Lwówku Śl.

Jesteś tu: » Strona główna » BIBLIOTEKA SZKOLNA » Bibioteka w Gimnazjum im. Jana Pawła II we Lwówku Śl.

Bibioteka w Gimnazjum im. Jana Pawła II we Lwówku Śl.

Biblioteka składa się z jednego dużego pomieszczenia, w którym znajduje się wypożyczalnia, czytelnia i ICM. Od 2005 roku wzbogacona o cztery stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu.  Ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego utworzone zostało Internetowe Centrum  Multimedialne wspomagające kształtowanie kultury informacyjnej uczniów niezbędnej do życia w obecnym społeczeństwie.

Uczniowie korzystają w naszej bibliotece z programów edukacyjnych, od słowników poprzez encyklopedie po atlasy multimedialne. Obecnie trwa komputeryzacja biblioteki   w programie Mol Optivum.
Biblioteka szkolna dostarcza informacji i pomysłów, które są podstawą satysfakcjonującego funkcjonowania w społeczeństwie edukacyjnym. Wyposaża uczniów w umiejętność uczenia się przez całe życie i rozwija wyobraźnię, przygotowuje do roli odpowiedzialnych obywateli.
Można powiedzieć, że biblioteka jest sercem szkoły. Gdy dzwonek szkolny ogłasza koniec lekcji i przerwę, w bibliotece robi się tłoczno. Przychodzą nie tylko ci, którzy wymieniają książki, ale także te osoby, które chcą podzielić się różnymi problemami, spostrzeżeniami.
Każdy uczeń czegoś oczekuje od bibliotekarza, który z kolei stara się, żeby te oczekiwania spełnić zarówno w przypadku uczniów jak i nauczycieli.
Praca w bibliotece szkolnej realizowana jest według zaplanowanych zadań, zgodnie z rocznym planem pracy.
Duży nacisk kładzie się na pracę pedagogiczną, która jest realizowana bezpośrednio na lekcjach lub prowadzona z pojedynczym lub zbiorowym czytelnikiem.
Aby zachęcić czytelnika do stałego i atrakcyjnego kontaktu z książką, stosuje się różne formy pracy ( m. in. konkursy, imprezy słowno - muzyczne).