DOPALACZE MOGĄ CIĘ WYPALIĆ

Jesteś tu: » Strona główna » PEDAGOG SZKOLNY » DOPALACZE MOGĄ CIĘ WYPALIĆ

Akcja informacyjno-edukacyjna Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii

www.dopalaczeinfo.pl

W ciągu ostatniego roku w prasie i TV pojawiło się wiele doniesień na temat tzw. dopalaczy. Czy jednak naprawdę wiadomo, co to są dopalacze (ang. smarts, legal highs, herbal highs, boosters)?

Dopalacz, czy dopalacze to termin nieposiadający charakteru naukowego. Używa się go potocznie dla nazwania grupy różnych substancji  lub ich mieszanek o rzekomym bądź faktycznym działaniu psychoaktywnym. Sprzedaż ww. substancji i ich mieszanek odbywa się za pośrednictwem wyspecjalizowanych sklepów ( tzw. „ smart shops").W praktyce „smart shopy" oferują całą gamę produktów - od literatury związanej z narkotykami, poprzez różne akcesoria ( fajki wodne, fajki, fifki), po rozmaite substancje pochodzenia naturalnego (zioła i ich mieszanki) i syntetycznego ( tzw. „party pills"). W asortymencie sklepów pojawiają się zarówno specyfiki o działaniu stymulującym, relaksującym, jak i psychoaktywnym czy halucynogennym. Sklepy tego typu działają od kilku lat w większości krajów Europy, głównie w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii. W Polsce pierwszy sklep uruchomiono w 2008r. Jak dotąd placówki te nie są zdelegalizowane w żadnym z krajów UE. Różnice pomiędzy krajami w dopuszczalności do sprzedaży poszczególnych substancji związane są z zakresem kontroli w ramach realizacji prawa krajowego dotyczącego narkotyków.

Liczba wiarygodnych badań i analiz na temat dopalaczy jest bardzo ograniczona. Nie ma zatem mowy o żadnym certyfikacie bezpieczeństwa używania. W ostatnim czasie było przynajmniej kilka zgłoszeń do szpitali, głównie psychiatrycznych, spowodowanych użyciem dopalaczy. Istnieją przesłanki do tego, by przypuszczać, że niektóre z nich mogą uzależniać. Na opakowaniach dopalaczy widnieje wyraźne ostrzeżenie: „Nie do spożycia przez ludzi." Na niektórych opakowaniach można znaleźć także informacje, by „w przypadku spożycia niezwłocznie udać się do lekarza". W sklepach dopalacze sprzedawane są jako produkty kolekcjonerskie, co znaczy, że oferta adresowana jest do kolekcjonerów tabletek, którzy umieszczają je w klaserach i trzymają na półkach obok kolekcji znaczków czy monet.

Szczegóły o dopalaczach: BZP-(N-benzylopiperazyna)-stymulat Ośrodkowego Układu Nerwowego (OUN), o działaniu podobnym do amfetaminy. Postać fizyczna: biały proszek, najczęściej tabletki lub kapsułki. Działania niepożądane: użytkownicy zgłaszają szereg objawów niepożądanych,  takich jak: bóle brzucha, nudności, wymioty, bóle głowy, kołatanie serca, brak apetytu, stany lękowe, bezsenność, dziwne myśli, zmiany nastroju, dezorientacja, rozdrażnienie, drgawki. Istnieje niewielka liczba doniesień klinicznych wskazujących na związki używania BZP z wystąpieniem silnego napadu drgawkowego(padaczkowego). Zagrożenia: istnieją przesłanki, które świadczą o tym, że BZP może uzależniać. Używanie tej substancji może także spowodować odwodnienie organizmu i przyspieszenie tętna, obciążając tym samym układ krążenia. Jeszcze jednak nie wszystko wiadomo na temat zagrożeń związanych z tą substancją. Legalność: zgodnie z decyzją Rady Unii Europejskiej z dnia 3 marca 2008 r. BZP powinna zostać objęta kontrolą we wszystkich krajach UE do dnia 3 marca 2009 r. W Polsce BZP została wprowadzona na listę substancji objętych kontrolą prawną (to znaczy zdelegalizowana) z dniem wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 20 marca 2009 r.

Powyższe informacje świadczą o tym, że używanie dopalaczy może wiązać się z wystąpieniem wysokiego ryzyka dla zdrowia, a nawet życia. Stąd apel do wszystkich, którzy nabywają dopalacze przez Internet, na telefon  lub posiadają zapasy poczynione przed zamknięciem sklepów w ramach działań Inspekcji Sanitarnej, o nie używanie dopalaczy.