PRAWA DZIECKA

Jesteś tu: » Strona główna » PEDAGOG SZKOLNY » PRAWA DZIECKA

PRAWA DZIECKA

• PRAWO DO WYPOWIEDZI oznacza, że w ważnych sprawach ciebie dotyczących możesz wygłosić swoje zdanie, opinię, oświadczyć własną wolę.

• PRAWO DO ŻYCIA I ROZWOJU oznacza, że nikogo nie można bezprawnie pozbawić życia.

• PRAWO DO ŻYCIA BEZ PRZEMOCY I PONIŻANIA oznacza, że bicie, znęcanie, okrutne i poniżające traktowanie są niedopuszczalne i karane.

• PRAWO DO WYCHOWANIA W RODZINIE oznacza, że nikomu nie wolno zabrać cię od rodziców, chyba, że z bardzo ważnych powodów, gdyby zdarzyło się, że rodzice będą osobno masz prawo do kontaktów z obojgiem rodziców.

• PRAWO DO TOŻSAMOŚCI oznacza, że musisz mieć nazwisko, obywatelstwo, poznać swoje pochodzenie, mając 13 lat musisz być zapytany o zgodę, gdybyś miał mieć zmienione nazwisko.

• PRAWO DO SWOBODY MYŚLI, SUMIENIA I RELIGII oznacza, że: gdy jesteś już wystarczająco świadomy, sam decydujesz o swoim światopoglądzie, wcześniej rodzice mają prawo tobą kierować.

• PRAWO DO NAUKI oznacza, że możesz uczyć się tak długo, jak pozwalają na to twoje zdolności, pracować możesz jak skończysz 15 lat.

• PRAWO DO STOWARZYSZENIA oznacza, że możesz należeć do organizacji młodzieżowych, jeśli masz 16 lat sam decydujesz o swojej przynależności.

• PRAWO DO INFORMACJI oznacza, że powinieneś poznać swoje prawa, powinieneś mieć dostęp do różnych źródeł wiedzy.

• PRAWO DO PRYWATNOŚCI oznacza, że możesz dysponować własnymi rzeczami, masz prawo do tajemnicy korespondencji, nikomu nie wolno bez bardzo ważnych powodów wkraczać w twoje sprawy osobiste i rodzinne.

NAUCZ SIĘ UPOMINAĆ O SWOJE PRAWA, ALE PAMIĘTAJ, ŻE INNI TEŻ JE MAJĄ.